Marie Kondo, Winter 2019

מגזין Elle Decore ראיין את מארי קונדו אהובתי, היפנית המטורפת שכתבה את רב המכר ההיסטרי ״סוד הקסם היפני״ – זה שגורם לכל בלגניסטית מצויה לזרוק חצי מהבית שלה ולהיות מאושרת מכל פריט שנשאר בו. הראיון הוא מעין עדכון לחורף הקרוב, כי בכל זאת הספר הזה יצא כבר ב-2014, ומאז מארי קונדו הפכה לאימפריה של אשה יפנית אחת. היא בוודאי למדה עוד כמה דברים מאז, וזאת הזדמנות מצויינת לרענן נהלים קפדניים כשלה.

אני מביאה לכאן חלקים מהראיון הזה, למקרה גם אתן חושבות על טיהור זריז של הבית לכבוד העונה הקרה הבאה אלינו לטובה, אבל לא מעוניינות במהפכות גדולות בבית כרגע.

שאלה: כשמדברים על סידור הבית ב-2019, על. מה אנשים צריכים לשים דגש להבדיל מבשנים קודמות?

מ״ק: הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לדמיין את אורח החיים שאת מאחלת לעצמך בשנה הקרובה, כדי שתהיה לך תמונה ברורה וחזון. אם יש לך מטרה ברורה, אז המוטיבציה שמגיעה יחג עם שיטת KonMari משתנה כי את כבר יודעת איפה את רוצה להיות ומה את רוצה להשיג במטרה הזאת שהצבת לעצמך.

ש: ברגע שחידדת את המטרה שלך לשנה החדשה, איך כדאי להתחיל לארגן?

מ״ק: ברגע שהמטרה שלך ברורה, עברי על מה שיש לך וחשבי על המשמעות של הפריטים האלה עבורך. את יכולה להתחיל עם בגדים. הביאי אותם לחלל אחד, הניחי אותם בערימה, ואז קחי כל אחד מהם בידייך ותחשבי כיצד הוא מתאים להגשמת המטרה שלך ל-2019.

ש: התהליך הזה יכול להרגיש כמו סיוט לאנשים מסויימים. יש דרך להיפטר מפריטים מסויימים אחרת?

מ״ק: אם יש לך יותר מדי דברים ואת חושבת שזה יכול להבהיל אותך, אז בכל פעם שאת עומדת להתחיל, תתחילי מקטגוריה מסויימת אחת. ביום אחד את יכולה להסתכל רק על חולצות או רק על מכנסיים, למשל, וזה יוריד את הלחץ מלעבור על הכל בבת אחת.

ש: יש לך טיפים לסידור של חללים קטנים?

מ״ק: התחלתי את העבודה שלי ביפן, בה רוב החללים הם קטנים, אז הכי כדאי להחזיק פריטים דומים בחלל אחד. אם את מתכוונת להשתמש במגירה, למשל, העמידי את הפריטים בתוכה לאורך כדי שתוכלי לראות אותם. זה גם ימקסם את המקום שיש לך בתוך המגירה.

ש: מהי גישתך כלפי ארגון אזורים בשימוש רב בבית, כמו חלל הכניסה, מטבח וחדר המקלחת?

מ״ק: קודם כל, תחשבי על המצב האידאלי שיאפשר לך להחזיר דברים למקום בצורה מסודרת באזורים מהסוג הזה. לדוגמה, בחדר המקלחת, לא תשימי דברים מסביב לכיור, בגלל שאם הם ירטבו, הם לא יעשו אותך מאושרת. תנסי לשמור את האזור הזה נקי מחפצים לחלוטין, כדי שיהיה קל לנקות אותו. בחדר השינה, המיטה תמיד תהיה המרכז. עשי לך הרגל לסדר את המיטה ברגע הראשון שאת קמה ממנה בבוקר. אם לא תעשי כך, חדר השינה כולו לעולם לא ירגיש מסודר.
במטבח יש נטייה לצבור הרבה חפצים קטנים שתופסים הרבה מקום ולא באמת מתאימים יחד. העצה הטובה ביותר שלי היא, במיוחד כמדובר באחסון במגירות, היא להשתמש בהם הרבה ככל האפשר. כדאי לאחסן לפי קטגוריות, כך שהחפצים לא נמצאים בערימה מבולגנת בתוך המגירה. בחלל הכניסה, כדאי לארגן מקום למפתחות שלך, למשקפי השמש, או לכל דבר אחר – כך שלכל דבר יהיה מקום משלו.

ש: מהי השאלה או הבקשה הכי נפוצה שאת מקבלת מלקוחותייך?

מ״ק: יש להם נטייה לשמור פריטים שהיו פופולאריים לפני שנתיים אך כבר לא באופנה, והם זקוקים לעזרה עם להיפטר מהם. כמו כן, בעבר, רוב הלקוחות שלי התעניינו בסידור ואירגון. כיום, רוב הלקוחות שלי מעוניינים יותר בחיים שמתרכזים יותר סביב מיינדפולנס ובריאות. מבחינתי, בריאות ומיינדפולנס משמעותם להבין מה מביא אושר לחיי ומה גורם לי להרגיש הכי שמחה שאפשר. ברגע שמבינים את זה לגמרי, אפילו אם זה קשור רק באוכל, יודעים מה הגוף שלנו צריך ואיזה סוג של אימון ספורטיבי הוא דורש. כל זה מוביל לחיים ברמה טובה יותר בגלל שכך נעשים מודעים בעצמנו למה אנחנו צריכים באמת.

 ש: אם ניכנס אלייך הביתה, מה יהיה הדבר המפתיע בו ביותר?

מ״ק: אין לי ממש סגנון עיצובי, אבל אם יש משוה שאני ממש אוהבת לעשות זה לשמור על אווירה מטוהרת. בכל בוקר, אני פותחת את כל החלונות בבית ומדליקה קטורת כדי לטהר את החלל. אני נותנת לאוויר הישן לצאת ולאוויר חדש להיכנס פנימה. אני אוהבת גם קריסטלים ומניחה אותם בחלקים שונים של הבית שלי. הם עוזרים לטהר את החלל.

דבר נוסף שאני עושה, ששייך למסורת היפנית, הוא לפזר מלח במקומות שונים בבית שלי. מלח הוא יסוד מטהר בתרבות היפנית. אפשר לשים אותו בכל אזור בבית שמרגיש לח או כבד. אנשים נוהגים לפזר מלח בחדר השינה או בכניסה לבית, אבל באמת שאפשר להניח אותו בכל מקום שרוצים לטהר.

לסיום, אוספת לכאן את חמש הטיפים (הטובים ביותר לדעתי) שסימנתי בספר שלה לכאן, למי שרוצה להתחיל אבל לא ממש בא לה לקרוא:

  • ודאי שלכל פריט שיש לך יש מקום משלו. השגרה של אחרי-העבודה של מארי קונדו מאוד שיטתית – לבחורה הזאת יש משמעת עצמית רצינית. לכל דבר בבעלותה יש מקום משלו. אז אמנם אף אחד לא מצפה ממך להניח את התיק שלך בסוף היום בדיוק באותה נקודה בכל יום, אבל אירגון נכון וקבוע של כל פריט יעזור לך בשאר ההתארגנויות, כמו למשל אם לכל אחד תהיה סלסלה בחלל הכניסה בה יונח הסנדביץ׳ שלו לבית הספר וקסדת האופניים, זה יחסוך זמן בשגרת הבוקר וישמור את אזור הכניסה מסודר תמיד.
  • היפטרי מניירת. כולנו חוטאים בפתיחת חשבונות ואז דחיפת הנייר לתוך מגירה כלשהי כדי שהניירת תיעלם לנו מהעיניים. אז פירוט האזראי החודשי? לא צריך אותו יותר. תעודת הביטוח של הקומקום החשמלי? גם אותו כבר לא צריך. קונדו טוענת שאת כל הניירת הזאת אפשר בקלות לנהל דיגיטלית היום, והיא צודקת. במקום לצבור ניירת כל השנה ולנסות לשמור אותה בקלסר מסודר איכשהו, כדאי להשקיע ברישום כל החשבונות אונליין ובשמירת תיקיה מסודרת בענן, ממנה תוכלו לשלוף מה שתצטרכו ואם בכלל.
  • אל תשמרי חפצים בערימות. במקום, העמידי אותם בצורה אנכית. כך, אפילו במקרר שלך, תוכלי להשתמש ביותר מקום וגם לראות אותם טוב יותר. סביר להניח שתלבשי, למשל, חולצה מסויימת שבחרת מתוך סידור אנכי שבעזרתו ראית את החולצה, מאשר שתבחרי חולצה שחורה מערימה של חולצות שחורות שנערמו זו על זו ואין לך מושג איזו חולצה בחרת.
  • שמרי רק בגדים שמסבים לך אושר. אם ברוב הימים את פותחת את הארון שלך ומסתכלת על פריטים שלא לבשת שנים ושואלת את עצמך למה הם עדיין בארון שלך, קונדו אומרת שצריך להחזיק כל פריט ופריט בארון בידיעה שהוא עושה אותך מאושרת. את כבר תדעי למה.
    אני עושה את זה קצת אחרת: סידרתי את הארון כך שכל פריט שאחזיק הוא פריט שלבשתי גם בשנה שעברה ושמחתי ללבוש אותו. אין לי, למעשה, בגדים שאני לא לובשת. זה אומר לזרוק (=לתרום! יש למי לתת, תמיד) לא מעט, אבל התוצאה היא אושר עם כל מה שבארון שלך, וחיסכון בזמן התלבטויות קריטי בכל בוקר.
  • החזיקי את הכסף הקטן בארנק שלך. קונדו לא מבינה למה אנחנו נוטים לאגור כסף קטן בצנצנות וצלוחיות בכל מקום בבית, מה שהופך את הכסף הזה ללא שמיש (זה נכון!), ובמקום זה לא להחזיק אותו בארנק ולשלם איתו בכל הזדמנות שאפשר, כך הוא גם לא יצטבר ולא תבזבזו כסף. היא כל כך צודקת.

סופ״ש נעים ואירגון נעים לצלילי הגשם הצפוי :-) אם יש לכן שאלות או טיפים בנושא, אני כאן.

:-)

הילה אוחיון

סטייליסימה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 תגובות בנושא “Marie Kondo, Winter 2019”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.